Освен общоприетите определения, като „Столица на хумора“ и „Българският Манчестър“ Габрово е известно и като „Града на мостовете“. Спецификата в релефа и местоположението на града ни са определили през годините не само облика на града, а и характера на габровеца – спечелили му славата на „корав балканджия“. В прозвището „град на мостовете“ би могло да се потърси и едно чисто символично значение, породено от факта , че именно тук минава основният проход свързващ северна и южна България.
В края на XIX и началото на ХХ век габровските каменоделци – майстори на мостове са сред най-търсените дори и извън пределите на българските земи. Има сведения, че габровски майстори, в последствие и предприемачи са строили мостове в турско, сръбско, влашко.
Именно обстоятелството, че Габрово е град на мостовете, даде име на триеналето – „МОСТОВЕ“.
В заглавието влагаме два аспекта. Първият, чисто философски – МОСТА, като израз на вечното желание на човек да преодолява, да покорява, опознава и свързва. Естествения стремеж да се противопоставя на деление, граници, бариери, пропасти.
Във вторият аспект разглеждаме моста ,като най-значимото съоръжение построено от човек. Той е по-значителен и устойчив от къщите и по-свещен от храмовете, защото е по-достъпен. Принадлежи на всички и е еднакъв за всички.
Днес, когато сме изправени пред постоянен избор и най-вече избор на идентичност, темата за разделението е особено актуална и болезнена, не само за нас а и за цяла Европа. В този смисъл темата за МОСТОВЕТЕ, според нас се вписва в контекста на мотото на програма Creative Europe – „Еднакви в многообразието си“.
През 1974 г. в Габрово е открита първата Обща художествена изложба на работническа тема. Последното издание е през 1988г. и след близо три десетилетия прекъсване градът отново е домакин на събитие от такъв характер – Национално триенале по съвременна живопис „Мостове”. Възстановена е една отдавна прекъсната традиция и Габрово отново е център на съвременното художествено творчество.
Идеята за триеналето съществува още от 2016 г. и реализирането й е плод на инициативността и труда на екипа на Художествена галерия „Христо Цокев”.
Като партньори на триеналето са привлечени Министерството на културата, Община Габрово и Съюза на българските художници.
Изложбата се провежда под патронажа на Кмета на Община Габрово.
Експозицията е съпътствана от каталог с творбите на участниците.
ИЗДАНИЕ 2017Г.
В първото издание на Националното триенале, през 2017г. взеха участие 61 художника със 99 творби.
Наградените в Националното триенале ,,Мостове” 2017 година са:
- Награда на Община Габрово – 1 000 лв. и диплом и право на самостоятелна изложба в Художествена галерия ,,Христо Цокев” се пресъди на Коста Дончев за творбата „Задушница”.
- Награда на Министерство на културата – 1 000 лв. и диплом се пресъди на Цветан Колев за творбата – „Светлини”.
- Награда на Художествена галерия ,,Христо Цокев” – 800 лв. и диплом се пресъди на Донка Неделчева за творбата „Субекти.
- Награда на ХГ ,,Христо Цокев” за млад автор (до 35 години) – 500 лв. и диплом се пресъди на Явор Костадинов за творбата – „Дунав мост I и II. Вариант VII“.
- Награда на Областен управител Габрово – плакет се пресъди на Ема Вертерова за творбата -„Пеперуда”.
- Наградa на Дирекция ,,Национален парк Централен Балкан” се пресъди на Тодор Захариев за творбата – „Тиха земя”.
- Награда на СБХ се пресъди на Румен Дешев за творбите – „Композиция I“ и „Композиция II“.
ИЗДАНИЕ 2021Г.
На 2 юли 2021 г в Художествена галерия „Христо Цокев” се състоя тържественото откриване на второто издание на Национално триенале по живопис „МОСТОВЕ”. За изложбата постъпиха творби на 117 автори. На 19.06. 2021 г. жури в състав: Председател: Любен Генов, Председател на СБХ и членове: Десислава Дикова, гл. експерт КНМИИ при Министерство на културата; Иван Христов, старши експерт отдел „Култура и туризъм“ в Община Габрово; Людмил Веселинов, Доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства; Момчил Георгиев, член на ръководството на секция „Живопис“ на СБХ; Евгени Недев, Директор на ХГ „Христо Цокев“ и Мариана Манева, член на ръководството на СБХ – Габрово допусна до участие 92 художници, представени със 139 творби.
Номинирани за награди са следните автори:
- Антон Гошев
- Васил Тенев,
- Велин Динев,
- Владимир Аврамов,
- Георги Попов,
- Дончо Захариев,
- Евгени Недев,
- Злати Златев,
- Иван Велчев – Йово,
- Красимир Русев,
- Николай Тодоров,
- Пламен Кирилов,
- Севда Потурлян,
- Стиляна Узунова.
Носители на награди са:
- Наградата на Община Габрово бе присъдена на Пламен Кирилов за неговите картини „Някъде във времето VI” и „Някъде във времето VII”.
- Наградата от Министерството на културата получи Иван Велчев-Йово за творбата „Дефиле I”.
- Наградата на СБХ беше присъдена на Стиляна Узунова за картината „Живот”.
- Наградата на Художествена галерия „Христо Цокев” бе присъдена на Злати Златев за неговата картина „Забравени мостове II”.
- Наградата на Областен управител Габрово получи Николай Тодоров за картината „Таинство- Първични знаци II”.
- Наградите на „Сиела норма“ се присъдиха на: Севда Потурлян за картината „Отнета гледка” и на Георги Попов за картината „Пролетно слънце”.
В категория „млад автор” бяха определени следните номинации:
- Гергана Балабанова,
- Деян Боев,
- Мариана Стоянова,
- Мехмед Окан,
- Петра Димитрова.
Петра Димитрова бе отличена с наградата на ХГ „Христо Цокев“ за млад автор за картината „Аспаруховия мост II”.
Мариана Стоянова е носител на втората награда в категория млад автор. Отличена е за картините „Пейзаж # 5 – серия „Природа“ и „Пейзаж # 6 – серия „Природа”.
Нели Недева