История

Освен общоприетите определения като „Столица на хумора“ и „Българския Манчестър“, Габрово е известен и като „Града на мостовете“. През годините на дългата му история, спецификата в релефа и местоположението на селището са определяли не само облика му, а и характера на габровеца, спечелил си славата на „корав балканджия“. В прозвището „Града на мостовете“, освен общоизвестния факт, свързан с големия брой мостове над река Янтра, би могло да се търси и едно чисто символично значение, породено от обстоятелство, че именно тук минава основният проход, свързващ Северна и Южна България.

Историята на града разказва, че в  края на XIX и началото на ХХ век габровските каменоделци – майстори на мостове – са сред най-търсените, дори и извън пределите на българските земи. Има сведения, че местни майстори, впоследствие и предприемачи, са строили мостове в турско, сръбско и влашко.

Именно този исторически факт, заедно с обстоятелството, че Габрово се слави с големия брой мостове, дава име на Националното триенале по живопис „МОСТОВЕ“, което се организира от ХГ „Христо Цокев“. Партньори на събитието са: Министерството на културата, Община Габрово и  Съюзът на българските художници, като всички те според конкурсния характер на изложбата присъждат свои награди. Идеята за изложбата съществува още от 2016 г., а реализирането ѝ е плод на инициативността и труда на екипа на габровската галерия. С живописното триенале се възстановява една отдавна прекъсната традиция – Габрово да бъде център на съвременно изкуство. Тази традиция е прекъсната именно с провеждането на последното издание на Общата художествена изложба в града през 1988 г., като  първата такава е открита през далечната 1974 г. Спецификата на социално-обществения ред през втората половина на ХХ век налага изложбата да бъде на работническа тема.

Днес националното триенале се провежда под патронажа на Кмета на Община Габрово като сцена за изява на съвременни автори, както млади и амбициозни, така и вече утвърдени. Те представят живописни произведения, посветени на темата на изложбата, а и свободно интерпретирайки я, което е предпоставка за разнообразна и представителна селекция. В заглавието организаторите влагат два аспекта. Първият е чисто философски – в него мостът се разглежда като израз на вечното желание на човека да преодолява, да покорява, да опознава и да свързва, като естествен стремеж да се противопоставя на деления, граници, бариери и пропасти. Във втория аспект мостът е разгледан като най-значимото съоръжение, което е построено от човека. Той е по-внушителен и по-устойчив от къщите, принадлежи на всички и е еднакъв за всички.

В първото издание на Национално триенале по живопис „МОСТОВЕ“ през 2017 г. вземат участие 61 художници, които представят 99 творби.

Наградите в това издание се присъждат на:

Коста Дончев за творбата „Задушница”- Награда на Община Габрово,

Цветан Колев за творбата „Светлини”- Награда на Министерството на културата

Румен Дешев за творбите „Композиция I“ и „Композиция II“ – Награда на СБХ

Донка Неделчева за творбата „Субекти” – Награда на Художествена галерия ,,Христо Цокев”

Ема Вертерова за творбата „Пеперуда” – Награда на Областен управител Габрово

Тодор Захариев за творбата „Тиха земя” Наградa на Дирекция ,,Национален парк Централен Балкан”

В категория млад автор (до 35 години):

Явор Костадинов за творбата „Дунав мост I и II. Вариант VII“ – Награда на ХГ ,,Христо Цокев”

ИЗДАНИЕ 2021 г.

Тържественото откриване на второто издание на Национално триенале по живопис „МОСТОВЕ” е на 2 юли 2021 г. в Художествена галерия „Христо Цокев”. За изложбата постъпват творби на 117 автори. Жури в състав: председател – Любен Генов (СБХ) и членове: Десислава Дикова (Министерство на културата), Иван Христов (Община Габрово), Людмил Веселинов, доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства, Момчил Георгиев (СБХ), Евгени Недев (ХГ „Христо Цокев“) и Мариана Манева (СБХ – Габрово). Журито допуска до участие 92 художници, представени със 139 творби.

Носители на награди са:

Пламен Кирилов за неговите картини „Някъде във времето VI” и „Някъде във времето VII” – Наградата на Община Габрово

Иван Велчев – Йово за творбата „Дефиле I” – Наградата на Министерството на културата

Стиляна Узунова за картината „Живот” – Наградата на СБХ

Злати Златев за неговата картина „Забравени мостове II” – Наградата на Художествена галерия „Христо Цокев”

Николай Тодоров за картината „Тайнство – Първични знаци II” – Наградата на Областен управител Габрово

Севда Потурлян за картината „Отнета гледка” – Награда на „Сиела норма“ АД

Георги Попов за картината „Пролетно слънце” – Награда на „Сиела норма“ АД

В категория млад автор (до 35 години):

Петра Димитрова бе отличена с наградата на ХГ „Христо Цокев“ за картината „Аспаруховия мост II”

Мариана Стоянова е носител на втората награда в категория млад автор. Отличена е за картините „Пейзаж # 5 – серия „Природа“ и  „Пейзаж # 6 – серия „Природа”.

ИЗДАНИЕ 2024 г.

Откриването на третото издание на изложбата е на 8 ноември 2024 г. в Художествена галерия „Христо Цокев“. Жури в състав: Мариана Каракостова – Министерство на културата, Галина Витанова – Община Габрово, Станислав Гончаров – ХГ „Христо Цокев“, Валентин Узунов – СБХ, Антон Антонов – СБХ, Евгени Недев – СБХ и Деян Боев – СБХ допусна до участие 84 творци.

Номинации за награда получиха следните автори:

Бисера Вълева за творбите „Скален манастир I“ и „Скален манастир II“,

Георги Пасев за творбата „Вертикални мостове“ диптих,

Дарина Цурева за творбите „Под моста“ и „Излишен товар“,

Калия Калъчева за творбата „Под моста II“,

Николай Тодоров за творбите „Тайнство – Магура XIV“ и „Тайнство IX“,

Таня Пасева за творбата „Ние сме мостове“

Наградите се присъждат на:

Иво Бистрички за творбата „Метафизика“ /диптих/ – Награда на Община Габрово

Светослава Георгиева за творбата „Хиляди начини да прекосиш“ – Награда на Министерство на културата

Атанас Тотляков за творбите „Диптих Мост зрение /тактилност/ зрение“- част 1 и 2 – Награда на Съюза на българските художници

Андрей Янев за творбата „Пясъчно небе“ и „Далечен хоризонт“ – Награда на ХГ „Христо Цокев:

Мартина Караиванова за творбата „Въженият мост – обединяване на теченията“ –  Награда на ХГ „Христо Цокев“

В категория млад автор бяха присъдени следните награди:

Награда на ХГ „Христо Цокев“ : Илкер Даналов за творбата „Сянка/Автопортрет“

Награда на ХГ „Христо Цокев“ и СБХ : Самуил Стоянов за творбата „Вървиш ли“

д-р Нели Недева