Организатори на Обща художествена изложба /ОХИ/ „Човекът и труда“, провеждана в Габрово са: Комитет за изкуство и култура (КИК), Съюз на българските художници, Централният съвет на БПС и Окръжен съвет за изкуство и култура – Габрово (ОСИК). Първото издание е през 1974 г. и се състои под името „ОБЩА ХУДОЖЕСТВЕНА ИЗЛОЖБА НА РАБОТНИЧЕСКА ТЕМА“. Журито е в състав: Светлин Русев – председател, Секул Крумов, Александър Апостолов, Александър Терзиев, Бисера Прахова, Бойчо Григоров, Величко Минеков, Димитър Остоич, Дора Бонева, Зафир Йончев, Йоан Левиев, Мария Столарова, Найден Петков, Никола Николов, Панайот Панайотов, Петър Чуклев, Стоян Сотиров, Тодор Атанасов, Тома Върбанов, Христо Нейков, Иван Б. Иванов – представител на КИК, Димитър Мицев – представител на ЦС на БПС, Иван Николов – представител на ОСИК – Габрово, Методи Владимиров – представител на ОК на БКП – Габрово. От архивните документи става ясно, че организаторите „посрещат“ много живописци, скулптори и графици от цялата страна, като им осигуряват „добри условия“ за работа и почивка. Дават им възможност да посетят промишлени, строителни и исторически обекти на територията на тогавашния габровски окръг. На зададената тема откликват предимно млади автори.
В статията си „ОХИ „ГАБРОВОˈ74“. ВЪЗХВАЛА НА ТРУДА, ВЪЗХВАЛА НА ЧОВЕКА“, Аксиния Джурова отбелязва: „Габрово отново стана център на голямо културно събитие… Изложбите в последните години се отличават със своята тематична определеност. Това от своя страна налага известна насоченост, като и наред с всички положителни качества крие опасността от прекомерен тематизъм… В това отношение изложбата в Габрово бележи безспорен успех. Налице е едно по-голямо разнообразие не само по отношение на заглавията, но и кръга от проблеми, към които се насочват творците.“
Според художествените критици през 70-те и 80-те години на ХХ-ти век, ОХИ „Човекът и труда“ има всички основания да бъде разглеждана като своеобразен отчет на българските художници. В същото време изложбата безспорно е едно обещание за близкото бъдеще, защото едни от най-интересните постижения в живописта по това време са дело на млади творци.
Последното издание на ОХИ „Човекът и труда“ е през 1988 г.
д-р Нели Недева